Pamuk Elyafın Doğal Yapısındaki Toprak Alkali Ve Ağırmetal İyonlarının Uzaklaştırılması Ve Peroksit Stabilizasyonu

Pamuk içindeki kirliliklerin giderilmesi için yapılan kasarlama ile giderilmesi gereken kirlilikler ve giderilmesi değerlendirildi.

Pamuk Elyafın Doğal Yapısındaki Toprak Alkali Ve Ağırmetal İyonlarının Uzaklaştırılması Ve Peroksit Stabilizasyonu çalışması, Eylül 2001 tarihinde, Türkiye Kimya Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliği ile Boğaziçi Üniversitesi 'nde yapılan XV. ULUSAL KİMYA KONGRESİ'nde Reşat UCA tarafından sunuldu.

Yayında Özeti,
Pamuğun boyanabilmesi için üzerindeki doğal ve sentetik kirlilikler uzaklaştırılır. Kasar veya ön terbiye adı verilen bu işlemde; toprak alkali (kalsiyum, magnezyum tuzları) ve ağırmetal (Demir(II-III), Cu(II),...) bileşikleri veya iyonlarını uzaklaştırmak için iyon giderici, renkli kısımları uzaklaştırmak için hidrojen peroksit ve sodyum hidroksit, hidrofiliteyi sağlamak için surfaktan (ıslatıcı), hidrojen peroksidin (H2O2) hidrolizini engellemek için stabilizatör kullanılmaktadır. Farklı kimyasalların veya kombinasyonların kasar şartlarındaki aktiviteleri, kumaşın sertliğini ve ağır metal iyonlarını giderebilme ile peroksidi stabilize etme güçleri ölçülerek karşılaştırıldı.

 

Yayının tam metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Makale kitabı olarak satınalmak için lütfen tıklayınız.

0 Yorum
Yorum yap